חומרי גלם מלאכותיים

כך תוכלו להתאים את העבודה לדרישות המוצר

חומרי גלם מלאכותיים

חומרי גלם הם כידוע היחידות הבסיסיות ביותר בכל ענף תעשייה מכל סוג שהוא. הם נמצאים בטבע ומתחלקים לרוב לשלושת החלקים המרכזיים הבאים: מחצבים – בהם מתכות כמו ברזל, פלדה, אבץ, כסף, אלומיניום, מחושת, ניקל ועוד; אוצרות טבע – ביניהם ניתן למצוא פחם, מינרלים, גז, נפט וכן הלאה; וכן יסודות המופקים מהאוויר – דוגמת חנקן, חמצן וכו'. אך מעבר לחומרים המופקים מהטבע, מתפתח תחום חומרי הגלם שמיוצרים בתהליכים כימיים על ידי אדם, ומעניקים תכונות ספציפיות למוצרים, אשר חומרי גלם טבעיים אינם יכולים לשמש.

תרמופלסטיים שונים

ישנם חומרי גלם אשר חולקים תכונות משותפות, ולכן הם משמשים הרבה פעמים לאותן מטרות באותו ענף תעשייה. הנה כמה דוגמאות לחומרים דומים:

ניילון ופוליאמיד – התכונות המשותפות לשניהם: כושר התנגדות לשחיקה, עמידות בטמפרטורות גבוהות ונמוכות, רגישים לשמש. שימושים בתעשייה: צינורות, חלקי מכונות, מברשות, מסבות, סיבים, בדים וחוטים.
אקריל ופרספקס – התכונות המשותפות לשניהם: עמידות גבוהה בפני פגיעות או מכות פיזיות, ושקיפות טובה. שימושים בתעשייה: אביזרים אופטיים, תאורה, שיניים תותבות, כלים רפואיים.
טפלון ו- P.T.F.E – התכונות המשותפות לשניהם: אטימות, עמידות תרמית וכימית. שימושים בתעשייה: ציפויים נגד קורוזיה, ציפויים למחבתות לטיגון בכמויות שמן קטנות או ללא שמן.

חומרי גלם בעלי תכונות ייחודיות

מלבד החומרים שצוינו לעיל, ישנם חומרים נוספים שתכונותיהן שימושיות:

פוליפרופילן – תכונות: חומר קל, בעל עמידות כימית, חלש בנגיפה ובעל חוזק מתיחה. שימושים בתעשייה: אריזות, כפפות, צינורות.
פוליסטירן – תכונות: נוח ליציקה, קשיח, מבריק. יתרונות: זול. שימושים בתעשייה: צעצועים, כלי בית, אביזרי קירור.
טרילין – תכונות: מבודד, חזק מאד. שימושים בתעשייה: סיבים, כיסויים, הלבשה. הטרילין מיוצר גם בצורת סיבים עדינים אך חזקים במיוחד.
צלולויד – תכונות: שקוף, דליק, חזק, צפוד וקשיח. שימושים בתעשייה: אריזות, צעצועים, מסגרות למשקפי שמש וראייה.

ישנם חומרים רבים שלהם תכונות ייחודיות, אשר ממלאים פונקציות שונות באופן בלעדי. המגוון בחומרי גלם אלה הוא רחב, ויש לבדוק מהו החומר הטוב ביותר עבור השימוש המדויק.

חשיבות התאמת חומר הגלם לפונקציה ייעודית

על מנת ליצור תהליך ניהול נכון של ייצור בחברה, יש לתכנן את פס הייצור באופן הנכון ביותר, בצורה כזו שתחסוך הוצאות ותשמור אל על איכות המוצר על הצד הטוב ביותר. על כן, חומרי הגלם והתכונות המאפיינות אותם יהוו את המרכיב העיקרי בבחירה של הרכבת המוצר הסופי, ולכן יש לבחון במדויק את הצרכים של המפעל ואת הפתרונות האופטימליים עבורם.