התייעלות אנרגטית

התייעלות אנרגטית – נגזרת טכנולוגית מתבקשת בעולם התעשייה המתפתח

התייעלות אנרגטית

התפתחותה המהירה של הטכנולוגיה הביאה לשינויים רבים באורחות החיים שלנו, והיא שינתה כליל את פני הסביבה. כחלק מהשינויים הרבים שפקדו את כל תחומי החיים, השתנה גם אופן העבודה התעשייתי באורח ניכר. הצורך להתייעל מבחינה אנרגטית הוא בעל משמעות רבה כי הוא משרת שני צרכים עיקריים: הראשון, חיסכון בחשמל שמביא לצמצום עלויות, התייעלות ושיפור במאזן הכלכלי. השני, שמירה מוקפדת יותר על איכות הסביבה באמצעות מכשירים חיסכון באנרגיה ובזיהום. אלמנט זה הוא בעל חשיבות רבה כיום, בתקופה שבה הדגש הסביבתי הופך בולט יותר ויותר. ירידה בצריכה אנרגטית נתפסת כצעד חיובי ומתבקש עבור כל גוף באשר הוא: פרטי, ציבורי ומסחרי.

התייעלות אנרגטית – מעבר מדלקים לחשמל וגז

אם בעבר היה נהוג להשתמש בדלקים שונים, כבנזין וסולר, לתחומי העבודה השוטפים, הרי שהיום המציאות הזו הולכת ומשתנה ככל שמתרחבת המודעות לנושא של התייעלות אנרגטית. כשם שתנורי הסולר הביתיים הוחלפו בתנורים חשמליים ומערכות מיזוג מתקדמות, כך מתרחש תהליך דומה בתחומי החימום התעשייתי: כמות משאבות המים הפועלות על סולר הולכת ומצטמצמת, בעוד הן מוחלפות במשאבות חום חדישות המשתמשות באוויר החם בכדי לדחוס את הגז במערכת סגורה ולחמם את המים. תהליך דומה עוברים הרכבים, כאשר ברכבים רבים מוחלפת מערכת הדלק במערכת מבוססת גז. חלק ניכר מהרכבים אפילו מאפשר לשתי המערכות להתקיים בו-זמנית ובכך נפתר החסך שנוצר מכך שלא בכל תחנות הדלק ניתן למלא גז.

התייעלות אנרגטית – חיישנים ומערכות חכמות

אחת הסיבות העיקריות לכך שנוצר יחס אוהד כל כך כלפי התייעלות אנרגטית היא היכולת להשתמש בפחות חשמל בעזרת מספר פיתוחים פשוטים ונוחים לעבודה. ראשית כל נורות הלד, המחליפות את נורות הליבון המוכרות, מאפשרות כמות אור רבה יותר בצריכת חשמל פחותה, בנוסף לעמידות לאורך שנים. מעבר לכך, פיתוחן של מערכות חיישנים רגישות לתנועה מאפשר הפעלה וכיבוי של מכשירי חשמל באופן אוטומטי, כך שאין צורך שיופעלו כשאין איש בסביבה, ואין צורך לכבות ולהדליק אותם מחדש בכל פעם. אך גולת הכותרת הטכנולוגית היא המעבר למערכות שליטה ובקרה של חשמל חכם – באמצעותן אפשר לנהל את כל מכשירי החשמל באופן אחיד והרמוני, באמצעות שלט רחוק או מערכת האינטרנט. באופן זה, כל מחשב נייד או טלפון חכם משמשים כשלט למערכת הבקרה והשליטה בחשמל, תהליך שמאפשר מעקב, דו"חות בזמן אמת וחיסכון מרבי. באמצעות ריבוי אפשרויות זה, הפחתת שימוש בחשמל ושליטה בכמות השימוש, מתאפשרת התייעלות אנרגטית מקסימלית.