מזגנים מרכזיים

מזגנים מרכזיים – ויסות הטמפרטורה בחללים גדולים לתעשייה

מזגנים מרכזיים

הדיון במזגנים מרכזיים כולל בתוכו דיון במושגים של עוצמה וכוח, שכן מזגנים מרכזיים הם כאלו המותאמים לחללים מאוד גדולים, לרוב אלו חללים של מבנים מסחריים, מפעלים ותעשיות גדולות המתפרסים על שטח רב. לאור עובדה זו מובן גם כי מזגנים מרכזיים הם בעלי מאפיינים שונים מן המזגנים אותם אנו מכירים בחיי היומיום שלנו. ישנה חשיבות רבה למאפיינים הללו, וכדאי להעניק להם תשומת לב מיוחדת.

מבנה ומאפיינים

במזגנים מרכזיים האוויר הקר עושה דרך ארוכה מרגע היציאה שלו מן המדחס ועד שהוא מגיע לחלל הגדול שהוא צריך לקרר או לחמם, ובאמצעות מערכת הזרמת מים נשמרת הטמפרטורה המיועדת כל הדרך מן המדחס אל החלל הגדול. מזגנים מרכזיים לתעשייה הם כמובן שונים מן המזגנים הביתיים – הם ממלאים פונקציות של קירור וחימום חללים גדולים מאוד כדוגמת קניונים, מפעלים בתי ייצור ותעשיות.

יתרונות

ישנם שני יתרונות בולטים בשימוש במזגנים מרכזיים לחללים גדולים:

  • שימוש במערכת אחת גדולה וחכמה במקום התקנה של מספר מזגנים רגילים. מדובר בפתרון יעיל וחכם לכל אותם חללים גדולים הדורשים ויסות ובקרה על הטמפרטורות.
  • ישנן מערכות של מזגנים מרכזיים הבנויות בצורה כזו שהן תספקנה חימום וקירור לחללים שונים בו זמנית. מדובר ביתרון משמעותי של טכנולוגיה חדישה, המעניקה שירות מתוחכם ואיכותי לתעשייה.

חשיבות

כאשר מדובר בחימום או בקירור של חללים גדולים המשתרעים על שטח רב, מדובר למעשה בתהליך בעל חשיבות רבה. מפעלים ובתי ייצור נדרשים לספק עבור המכונות והמוצרים תנאים ספציפיים, זאת כחלק משגרת יום העבודה כולו, או רק בחלקים מסוימים ממנו. כמו כן, מפעלים רבים משתרעים על פני שטח רחב מאוד, והם מכילים מכונות רבות שלעיתים עובדות ללא הפסקה ופולטות חום רב.  לרוב, המכונות הללו נדרשות להיות בתוך חדרים מקוררים שיאזנו את הטמפרטורות, ומכאן עולה חשיבותם הרבה של מזגנים מרכזיים, העונים על צורכי התחזוקה השונים עבור חללים גדולים כמו מפעלים.

חשוב לזכור

ישנם מספר אלמנטים שחשוב לשים לב אליהם כאשר מדובר בהתקנת מזגנים מרכזיים:

  • התקנה נכונה
  • תפוקת קירור וחימום
  • מקדם יעילות בקירור ובחימום
  • דירוג אנרגיה
  • תו תקן

התאמה נכונה של מזגנים מרכזיים לחלל אליו הם מיועדים היא חשובה ביותר, ודורשת תכנון עם בעל מקצוע שלוקח בחשבון את כל האלמנטים שהוזכרו.