שסתומים

שסתומים מסורתיים ואוטומטיים – היתרון שלכם מתחום מתפתח

שסתומים

לאורך פס הייצור ישנו מגוון רחב מאד של כלים, ולכל אחד מהם תפקיד קריטי. אחד הכלים האלה הוא השסתום, איתו ניתן לעבוד במגוון רחב מאד של שימושים. בשסתום נעשה שימוש גם בעולם שמחוץ למפעלים: ברכבים, ברפואה ובשימוש ביתי. לשסתום תפקיד מכריע בהעברת הכמויות של הנוזל או הגז, מפני שמלבד היכולת שלו לאפשר או לא לאפשר את המעבר – ביכולתו גם לווסת את המינון. בשל כך, יש חשיבות רבה מאד להתקנת שסתום איכותי, עמיד ומדויק – במיוחד כשמדובר בחומרים בכמויות גדולות כמו במפעל.

סוגים

בעולם התעשייה מוכרים מגוון סוגי שסתומים, ואלה המוכרים והמסורתיים שבהם:

  • שסתומים מופעלים ידנית
  • שסתומים מופעלים פנאומטיים
  • שסתומים מופעלים מכאנית

שסתומים אלה יכולים להיות חד כיווניים או דו כיווניים, בהתאם לדרישות המפעל והצורך. כשבוחרים שסתום, יש להתחשב בתנאי העמידות שלו ובמספר השנים שהוא אמור להחזיק (בהתאם ללחץ המופעל עליו).

שימושי השסתום

השסתום משמש למגוון פעולות בתהליך הייצור, ביניהם פריקה מהירה, זרימה, בקרה ופיקוד. מקובל למצוא בדרך כלל שסתומים שעשויים ממתכת, אך כדאי לדעת שיש גם שסתומים העשויים מחומרים אחרים, והדבר מומלץ כאשר מדובר בחומרים רגישים שעוברים דרכם. השסתומים המוצעים על ידי הספקים מגיעים במגוון צורות, טכניקות וגדלים. לפני שבוחרים את השסתום הרצוי למפעל, חשוב להבין מהם בדיוק הצרכים של כל פעולה ופעולה, ולבחון היטב האם יש שסתום שמתאים עוד יותר לייעוד הספציפי. כמו כן, כמובן שלא כל השסתומים במפעל צריכים להיות זהים – ולכן הדבר יכול לדרוש חשיבה מרובה, ובצידה זמן והשקעה – אך חשוב להבין שמדובר בפעולה חד פעמית, שתוביל להתייעלות ולעבודה מהירה. כשמדובר בכמויות גדולות של נוזל או של גז, כל מאית שניה היא חשובה.

שסתומים אוטומטיים

תחום חדש שכדאי לעקוב אחריו הוא השסתומים האוטומטיים. כלים אלה מסוגלים לבצע מגוון פעולות, ללא מגע יד אדם. כך, תימנעו מטעויות ומאי דיוקים, ותוכלו לבצע את כל התהליכים בדיוק בזמן בו הם אמורים להתרחש. כמובן שהמערכת יכולה לכלול עוד פרמטרים, ולשלב בין פעולות הנעשות בשיתוף פעולה. בצורה זו תהפכו את ההתנהלות במפעלכם ליצרנית ויעילה בצורה מקסימלית, והרווחים שיופקו מכך רק יגדלו. אמנם מדובר בתחום מתפתח, אך זכרו כי קדימות של מפעלכם בתעשייה תביא לקדימות מול הספקים והלקוחות שלכם – מה שיהווה יתרון משמעותי עבורכם על פני המתחרים.