חומרים לחיתוך בלייזר – פליז

פְּלִיז (brass) היא מתכת (סגסוגת) המורכבת משילוב עיקרי של 2 יסודות – נחושת ואבץ.
המתכת  בעלת צבע זהוב המשתנה בהתאם לשינוי היחסים בין האבץ לנחושת מגדירים גם את תכונותיו המכניות של הפליז (קושי, חוזק וכדומה). השינויים בהרכבי היסודות השונים והוספה של מרכיבים נוספים, משפרים את התכונות המכניות של המתכת ומתאימים אותה לעיבודים מכניים כמו שיבוב או חיתוך בלייזר.

הפליז היא מתכת המוכרת מזה אלפי שנים, אך רק בתקופות שלאחר ימי הביניים החלו להתנסות בשינוי הרכב היסודות והפקת מתכת בתכונות שונות. עד לתקופה זו נטו להחשיב ברונזה, שהיא סגסוגת של נחושת ובדיל, לסוג של פליז. צבעה הזהוב של הפליז ומחירה הזול יחסית לזהב ולכסף (אך יקרה מברזל), מייעד אותה במקרים רבים לשמש בתחום התכשיטנות ועיצוב אביזרי קישוט במקום זהב שהיא מתכת יקרה ונדירה יותר. לפליז נקודת ההתכה נמוכה יחסית (כ- 900 מעלות צלזיוס ומעלה בהתאם ליחס המרכיבים בה) והיא נוחה ליציקה והיכולת למחזר את המתכת הוא יתרון נוסף.

המתכת קשיחה וחזקה (יותר מנחושת), בעלת מוליכות חשמלית נמוכה יותר מהנחושת. פליז ניתן לעיבודים קרים כמו עירגול, רקיעה, לחצנות משיכה ועוד. היא נוחה להלחמה, לא ניתנת להקשייה, עמידה בקורוזיה, אך מתחמצנת והופכת ירוקה בתנאי לחות גבוהים. ניתנת לצפוי בבדיל, זהב, כסף ועוד. בעלת מקדם חיכוך נמוך (משמשת בחלקים כמו מנעולים, גלגלי שיניים, ידיות וכדומה) ובכלים ואביזרים המונעים ניצוץ בעת מכה (בשימוש ליד חומרים דליקים).

ניתן למצוא פליז במוצרים רבים: מפסקים ושקעים חשמליים, שימסים, נעלי כבל, מיסבי החלקה, מוצרים מעוצבים, כלי נשיפה, כפתורים, ניטים ורוכסנים בתחום האופנה, ועוד.

חיתוך בלייזר של פליז

פליז היא מתכת רפלקטיבית המוגדרת קשה לחיתוך בחלק מסוגי הלייזר בדומה למתכות רפלקטיביות אחרות כמו זהב, נחושת, ברונזה ואלומיניום.

חיתוך בלייזר בעזרת סיב (fiber laser) היא הטכנולוגיה המתאימה והפופולרית ביותר לחיתוך של מתכות מסוג זה והוא מאפשר חיתוך במגוון עוביים. השימוש בטכנולוגיית הלייזר מאפשר יצור בודד כמו גם יצור סדרתי בהתאם לקובץ שרטוט ממוחשב ההופך את הפקת המוצר לתהליך מהיר וזול יחסית.

פליז ניתן לחתוך בלייזר בעל אורך גל קצר (תדר גבוה – סביבות ה- 1000 ננו-מטר) ובשילוב גזים המסייעים לחיתוך. היתרונות בשימוש בטכנולוגיה הם:

  • חיסכון בעלויות מול אפשרויות עיבוד אחרות (לדוגמה חיתוך במים).
  • מהירות חיתוך מעולה.
  • איכות קו חתך טובה וחלקה ללא גרדים.
  • צריכת אנרגיה מופחתת (ידידותי כלכלית ולסביבה).
  • הפקה מהירה של העבודה – שליחת קובץ שרטוט ויצור מהיר.

 

חיתוך פליז בלייזר בעוביים נמוכים שימושי בתחום רחב של עסקים והוא נגיש בצורה נוחה גם למשתמש הפרטי. להלן חלק מהתחומים בהם משתמשים בחיתוך פליז בלייזר:

תכשיטים – מעצבי תכשיטים משתמשים בטכנולוגיה זו להפקה של עגילים מפליז, תכשיטים בעיצוב יחודי, אלמנטים לשזירה בתיקים, בנעליים ובבגדים.

עיצוב פנים – המראה העתיק המתקבל מהגוון הזהוב משמש לרוב בפריטי דקורציה במראה כפרי, מוצרי מטבח בעיצוב עתיק, אותיות חתוכות בפליז לשילוט והכוונה, מעמדים ופמוטים מעוצבים ומוצרים דקורטיביים אחרים.

נגרות – שילוב אלמנטים חתוכים בפליז בריהוט פנים וחוץ נעשה בתחומים רבים של נגרות המעוצבים במראה נושן ובעיצוב כפרי. לעיתים שימוש באותיות פליז להוספה בשידות ושולחנות, שילוט פנים מעוצב, אלמנטים לשילוב בארונות עץ גם כן נעזרים בטכנולוגיה זו.

תעשייה – בתחום החשמל והאלקטרוניקה נמצא אלמנטים חתוכים מפליז להארקה, חיתוך מוליכים בהתאמה אישית לארונות חשמל ומגעים לתעשיית האלקטרוניקה. בתעשייה משתמשים בפליז לבניית מערכות חימום, יצור של מטבעות ועוד.

 

בתמונה: תכשיט לשרשרת – חיתוך פליז בלייזר וחריטה של טקסט. חיתוך וצילום: לייזרקאט4 – פתרונות חיתוך בלייזר.

כותב המאמר: רן מלמד, חברת לייזרקאט4 – פתרונות חיתוך וצריבה בלייזר.

קטגוריות

אוטומציה מכשור ובקרה
אחזקה ובטיחות
איכות הסביבה וטכנולוגיות מים
אנרגיה מתחדשת ובנייה ירוקה
אספקה טכנית
לוגיסטיקה
מיזוג אוויר קירור חימום ואיוורור
מתכת
פלסטיק

עוד מאמרים בנושא זה

תכנון ג'יגים ותבניות
שבלונות בחיתוך לייזר
ריתוך והלחמה – מכונות, ציוד וחומרים
פלסטיקה הנדסית – חיתוך דלרין בלייזר
פלדת אל חלד
פיתוח אב טיפוס בלייזר
עיצוב תכשיטים
עיבוד שבבי – ייצור
סימון ברקוד בלייזר
סימון בלייזר על מתכות
מסור דיסק
יצור חלקים למודלים
ייצור דגמים מהיר
חריטה אוטומטית
חלקים לרובוטיקה בחיתוך לייזר
חיתוך שבלונות בלייזר
חיתוך לייזר בשירות העיצוב
חיתוך בלייזר
חיתוך אטמים בלייזר
חירור בלייזר
חומרים לחיתוך בלייזר – פליז
חומרים לחיתוך בלייזר – פלדה פחמנית
חומרים לחיתוך בלייזר – נירוסטה
חומרים לחיתוך בלייזר – נייר וקרטון
חומרים לחיתוך בלייזר – בדים ועור
חומרים לחיתוך בלייזר – אלומיניום
חומרי גלם – חומרים
בקרת איכות – מכונות, כלים, ציוד ותוכנות
בחירת חומרים בתכנון אב טיפוס בלייזר
חומרים לחיתוך בלייזר – סיליקון
חומרים לחיתוך בלייזר – חומרים מרוכבים
חיתוך בלייזר בפיתוח רפואי
חיתוך בלייזר בתחום האופנה
חיתוך משרביות בלייזר
חיתוך לייזר משולב לפי שטאנץ
פיתוח חלקי מכונות