הבטחת איכות תוכנה

הבטחת איכות תוכנה – לוודא שהכל פועל כשורה

הבטחת איכות תוכנה

למי שלא מתמצא בקלות בעולם המחשבים או בעולם שפות התכנות והעיצוב, נסביר בכמה מילים כיצד נראית תוכנה ממוצעת. דמיינו מסמך ובו עשרות אלפי שורות טקסט, חלקן ארוכות וחלקן קצרות. כל אחת צבועה בצבע אחר, ונמצאת במקום אחר על המסך. בקווים כלליים, כל מתכנת יוכל להבין בדיוק מה כתוב בתוכנה ומה היא מיועדת לבצע. אבל בזמן תכנות, קשה מאוד לעקוב ולמצוא בעיות שצצות. משמעות ריבוי שורות הקוד ותהליך התכנות הארוך היא, שקל מאוד לכתוב שורה שתפריע לפעולתה של שורה אחרת הנמצאת במעמקי הקוד. ההתנגשות הזו תיצור בעיה בשלב מסוים, אבל רק אם יימצאו אותה.

תהליך העבודה

כדי להבטיח תוכנות בעלות איכות טובה, כאלה שיהיו אמינות ומהימנות, משתמשים בשירות הבטחת איכות תוכנה. הבטחת האיכות נועדה, כפי ששמה מעיד, להבטיח שהתוכנה תפעל בצורה טובה, ושלא יהיו בה בעיות שיגרמו לקריסות. את הבדיקות מבצעים עובדים שהוכשרו במיוחד לכך: הם מפעילים את התוכנה ומנסים לגרום לה לקרוס, להיתקע או פשוט לא לפעול. לשם כך נדרשות שעות רבות של ניסוי וטעייה, והרבה חזרות בין הקוד ובין התוכנה. כל טעות או בעיה נרשמת ומתועדת, וכך גם התיקון שלה. בעיה מוכרת היא, שתיקון שגיאת קוד אחת יוצרת התנגשות חדשה עם שורה אחרת. הבטחת איכות תוכנה היא תחום שיכול להיות מאוד סיזיפי.

הבטחה קריטית

הבטחת איכות תוכנה לא חשובה רק לעולם העסקי, שמעוניין לשווק תוכנות באיכות גבוהה ולקצור רווחים נאים – כל מערכת ממוחשבת מתקדמת כיום פועלת על תוכנה כלשהי: החל ממחשב המטוס שמפעיל את הטייס האוטומטי, דרך מערכת הרמזורים העירונים, ועד לטלוויזיה שלנו בסלון. תוכנה עם בעיות תכנות יכולה להסב נזקים חמורים מאוד. בעבר נרשמו אירועים חמורים כמו התרסקות מטוסים כתוצאה משימוש בתוכנה פגומה, שלא עברה הבטחת איכות תוכנה. גם כלים רפואיים מופעלים בידי תוכנה, ובמצבים קריטיים, בעיות טכניות יכולות להטות את הכף בין חיים ומוות. בעידן המודרני, עם ההתקדמות הטכנולוגית שראה העולם, תוכנות חייבות להיות יציבות ואמינות הרבה יותר מבעבר.

שיפור מתמיד

הבטחת האיכות לא מתבצעת רק במהלך פיתוח התוכנה ולפני השיווק שלה: שימוש טלאים (או באנגלית – פאטצ'ים), קבצים עם תיקונים ותוספות לתוכנה הוא נפוץ מאוד, ותוכנות רבות נוטות לבדוק על בסיס קבוע אם יש עדכון חשוב עבורן באינטרנט. העדכונים מתקנים בעיות שהתגלו על ידי המשתמשים, זאת באמצעות החלפת קבצים פגומים בקבצים מתוקנים.