מוסדות לימוד

מוסדות לימוד לתעשייה, השתלמויות, קורסים והכשרות – דרך יעילה לפעילות חכמה

מוסדות לימוד

ישנם מוסדות רבים, ביניהם מוסדות ממשלתיים או מוסדות מטעם איגודים מקצועיים, אשר מטרתם לספק מידע עבור בעלי מפעלים ובכירים בתעשייה, בכדי שאלו יוכלו לבצע עבודה נכונה ובטוחה במקום העבודה שלהם. חשיבה שכזו נובעת מהצורך להגדיר תקנות ונהלים, ולמנוע רשלנות והזנחה אשר עלולים להתרחש עקב רצון לחסוך בכסף.

סוגי מוסדות

בין המוסדות הבולטים הפונים לתעשייה, ניתן למנות את הבאים:

  • המשרד לאיכות הסביבה
  • משרד התחבורה
  • מכון התקנים הישראלי
  • משרד הרישוי

מלבד אלה ישנם עוד משרדים ואיגודים רבים – רובם בבעלות ממשלתית, אך המשותף לכולם הוא כפי שצוין, שמירה על איכות העבודה תוך ניסוח נהלים ותקנות בטיחות שיגנו על העוסקים במלאכה, הסביבה ובני האדם בכלל.

משרד הרישוי

תחום עיסוקו בכל הקשור לקורסים והכשרות הוא רענון של רישיונות נהיגה, רישיונות רכב, הסמכת נהגים בתחום ההובלה והסמכת מורים לנהיגה. זאת מתוך ראייה כי העיסוק בהובלה אשר לרוב כולל שימוש בכלי רכב מסיביים או חומרים מסוכנים, דורש רענון ועדכון אחת לתקופה.

המשרד לאיכות הסביבה

המשרד לאיכות הסביבה שם לו למטרה לדאוג שפעילות המבוצעת הן במישור הפרטי והן במישור הציבורי לא יהווה פגיעה בציבור או באיכות החיים של האזרחים והעובדים המפעל. כחלק מן הדאגה לכך, המשרד לאיכות הסביבה דואג להעביר סדנאות, השתלמויות, קורסים והכשרות הן לגורמים בכירים בתעשייה והן לזוטרים, זאת על מנת שהדאגה לסביבה תבוא לידי ביטוי בנהלי העבודה בתעשייה.

מכון התקנים הישראלי

מכון התקנים הישראלי מכשיר כל גוף, ארגון וחברה המספקים מוצרים או שירותים, והוא כמובן מגדיר את התנאים בהם יש לעמוד. כחלק מביצוע תפקיד זה, מכון התקנים הישראלי מארגן גם השתלמויות, קורסים והכשרות לאותן חברות, ומעניק להן ייעוץ בתהליך העבודה על מנת שחברות אלו יוכלו להעניק שירות יעיל ובטיחותי עבור לקוחותיה.

משרד התחבורה

משרד התחבורה מגדיר את השימושים השונים שניתן לעשות בכלי רכב, ואת כל החוקים והתקנות הנוגעים לכך. עולם התעשייה עושה שימוש רב בכלי רכב להובלה, שינוע, העמסה ופריקה, וחשוב מאוד שהעוסקים במקצוע יעברו אחת לתקופה השתלמויות, קורסים, הכשרות והדרכות – במיוחד לאור העובדה שעם הזמן ישנם חידושים רבים בעולם זה.

סקרנות והתחדשות

השתלמויות, קורסים והכשרות הם חלק בלתי נפרד מחייהם של העוסקים בעולם התעשייה, וישנם מוסדות לימוד רבים המעניקים את השירותים הללו בכל רחבי הארץ. כל חברה בעולם הייצור והתעשייה נדרשת לדאוג לכך שעובדיה ומנהליה ייקחו בהם חלק, מתוך שיקולים של בטיחות, יעילות והתחדשות המפעל.