עיצוב תכשיטים

עיצוב תכשיטים

עולם התכשיטנות ואביזרי האופנה, הוא עולם שלם של חומרים המעובדים בהתאם לעיצוב המתבקש ע"י מעצב התכשיטים. הרצון לחדש ולהגיע ליכולות מיוחדות בחומר ולעיצוב מושלם מחייב שימוש בטכנולוגיות עיבוד חדישות ומעודכנות תוך שימוש במשפחות רחבות של חומרים. בין החומרים הניתנים לעיבוד בתחום זה נמצאים חומרים כמו פלסטיק, עץ, מתכת, חומרים סיליקוניים וחומרים נוספים. החומרים מגיעים במגוון צורות ועוביים. יצור התכשיט נעשה במגוון גדול של טכניקות הכוללת הן עיבודים ידניים והן עיבודים מכניים. קיימים תכשיטים יחודיים, חד פעמים הנוצרים בעבודת יד ותכשיטים סדרתיים המיוצרים בכמויות. במצבים כאלו העיבוד הידני מהווה סוג של מכשלה וקיים צורך בשימוש בכלי עיבוד מכניים ממוחשבים להפקה הכמותית. אחד מהעיבודים הנפוצים בעולם זה הוא החיתוך בלייזר והחריטה בלייזר.

חיתוך בלייזר בעולם התכשיטנות

חיתוך בלייזר הינו תהליך המאפשר חיתוך צורות מפורטות בלוחות חומרי גלם שונים. החיתוך מתבצע בעזרת קרן אור ממוקדת (לייזר) המתיכה את החומר בנקודת המגע עם החומר ומייצרת חיתוך בנקודה זו. מנועים מסיטים את הקרן לאורך קו המוגדר בשרטוט ממוחשב המפרט את מידות החלק ואת צורתו.

העיבוד נעשה בלוחות חומר גלם במגוון עוביים ובמבחר גדול של חומרים. להלן מספר חומרים המתאימים לעיבוד זה:

אקריל – חומר פלסטי בעל מראה מבריק או מט המגיע במגוון צבעים וגוונים. החומר נחתך בצורה מעולה בלייזר ומקבל גימור איכותי וסופי. בדר"כ לא נדרש עיבוד נוסף והמוצר יוצא מהמכונה מוכן לאריזה ומשלוח.  נחשב חומר זול יחסית ונפוץ בענף התכשיטנות.

אלומיניום – מתכת קלת משקל ובעלת חוזק יחסי גבוה למשקלה, ניתנת לכיפוף ועיצוב ומשמשת הן לתכשיטים והן לאביזרי אופנה. יכולה להגיע גם בגימור ציפוי אנודייז (אלגון) במספר צבעים. אלומיניום נחתך בצורה טובה בלייזר ומאפשר לחתוך פרטים עדינים בדיוק רב.

נירוסטה – מוכרת בשם פלב"מ (פלדה בלתי מחלידה), היא מתכת קשה, ניתנת לכיפוף ולעיצוב, בעלת מראה מבריק או מלוטש ועמידה לאורך זמן. השימוש בלייזר מאפשר ביצוע חיתוכים מפורטים במבנה תחרה או חירור עדין על שטח נרחב תוך שמירה על חוזק יחסית גבוה של החלק החתוך.

פליז – מתכת קשה בעלת מראה זהוב (ולעיתים מראה עתיק), ניתנת לעיצוב ולציפוי. בדומה לנירוסטה ואלומיניום, פליז נחתך בלייזר בצורה טובה ומדוייקת, וגם בה ניתן להגיע לפרטים מדוייקים, ולייצר חלקים במגוון גדלים.

פלדה – מתכת קשה, חזקה וגמישה, נוטה להחליד ומשמשת במגוון שימושים מבניים, נחתכת בצורה טובה בלייזר. קיימת גם פלדה מגלוונת המצופה באבץ שמגן עליה מפני שיתוך.

חומרים נוספים המשמשים בענף התכשיטנות: נחושת, טיטניום, ברונזה, כסף וזהב, גומי וסיליקון לסוגיו, בדים טבעיים ומלאכותיים וחומרים מרוכבים.

חלק מיתרונות השימוש בטכנולוגיה הם:

דיוק – שימוש בשרטוט קיים וחזרה על אותו היצור מספר רב של פעמים מאפשר שמירה על דיוק החלקים ומקל על העבודה הידנית הקשורה בשזירתם לתכשיט אחד.

פירוט – היכולת לבצע חיתוכים מורכבים ועדינים בעלי פירוט רב הם יתרון ברור של הטכנולוגיה והיא מאפשרת הגעה לפרטים רבים תוך שמירה ודמיון מירבי לעבודת יד.

מהירות – היכולת לשלוח שרטוט ממוחשב ולהפיק מיידית חלק בחיתוך לייזר בגימור סופי כמעט מאפשר לייצר תכשיט מהיר יחסית ובצורה מחזורית.

מלאי – חיתוך בלייזר מאפשר הכנה מראש של אלמנטים לשילוב בעבודה ידנית כמו טבעות בגדלים שונים, בסיסי תכשיט לשיבוץ אבנים או חרוזים, חלקים מחוררים לחיבור שרשרת ועוד. החיתוך בלייזר מאפשר לחתוך כל צורה באופן מדוייק וחזרתי. החזקת מלאי של חלקי תכשיטים מאפשרת המשך עבודה ידנית רציף בשיטות צורפות קלאסיות כמו הלחמה או הדבקה ושיבוץ של החלקים החתוכים בלייזר.

חריטה בלייזר – הוספת מרקמים

בנוסף ליכולת החיתוך הקיימת בחומרים אלה, ניתן גם לבצע על אחד מהם חריטה באמצעות הלייזר. החריטה היא על פני השטח ולעומקים של מילימטרים בודדים. החריטה יכולה להיות קווית (אותיות או סימון שנתות), חריטה של שטח כמו לוגו או תמונה או חריטה של ברקוד. ניתן לחרוט מידע שחוזר על עצמו או מידע משתנה.  מכיוון שהחריטה היא למעשה פגיעה בפני שטח החומר, ואין למעשה הוספה של פיגמנט יש להתחשב בכך שכל חומר מגיב מעט שונה והתוצאה המתקבלת  שונה מחומר לחומר.

לדוגמה: באלומיניום בגימור אנודייז (אלגון) הלייזר חודר אל פני השטח לעומק של מיקרונים בודדים, פוגע בשכבת הפיגמנט וחושף את שכבת ההגנה. תהליך האנודייז מאפשר לצפות אלומיניום במגוון צבעים.

החיתוך כמו גם החריטה הם תהליכים מהירים וזולים יחסית, החל מיחידה בודדת ועד יצור סדרתי.

 

בתמונה: "תכשיט חתוך בלייזר מפליז בעובי 1 מ"מ”. עיצוב, חיתוך וצילום: לייזרקאט4 – פתרונות חיתוך בלייזר.

כותב המאמר: רן מלמד, חברת לייזרקאט4 – פתרונות חיתוך בלייזר.

קטגוריות

אוטומציה מכשור ובקרה
אחזקה ובטיחות
איכות הסביבה וטכנולוגיות מים
אנרגיה מתחדשת ובנייה ירוקה
אספקה טכנית
לוגיסטיקה
מיזוג אוויר קירור חימום ואיוורור
מתכת
פלסטיק

עוד מאמרים בנושא זה

תכנון ג'יגים ותבניות
שבלונות בחיתוך לייזר
ריתוך והלחמה – מכונות, ציוד וחומרים
פלסטיקה הנדסית – חיתוך דלרין בלייזר
פלדת אל חלד
פיתוח אב טיפוס בלייזר
עיצוב תכשיטים
עיבוד שבבי – ייצור
סימון ברקוד בלייזר
סימון בלייזר על מתכות
מסור דיסק
יצור חלקים למודלים
ייצור דגמים מהיר
חריטה אוטומטית
חלקים לרובוטיקה בחיתוך לייזר
חיתוך שבלונות בלייזר
חיתוך לייזר בשירות העיצוב
חיתוך בלייזר
חיתוך אטמים בלייזר
חירור בלייזר
חומרים לחיתוך בלייזר – פליז
חומרים לחיתוך בלייזר – פלדה פחמנית
חומרים לחיתוך בלייזר – נירוסטה
חומרים לחיתוך בלייזר – נייר וקרטון
חומרים לחיתוך בלייזר – בדים ועור
חומרים לחיתוך בלייזר – אלומיניום
חומרי גלם – חומרים
בקרת איכות – מכונות, כלים, ציוד ותוכנות
בחירת חומרים בתכנון אב טיפוס בלייזר
חומרים לחיתוך בלייזר – סיליקון
חומרים לחיתוך בלייזר – חומרים מרוכבים
חיתוך בלייזר בפיתוח רפואי
חיתוך בלייזר בתחום האופנה
חיתוך משרביות בלייזר
חיתוך לייזר משולב לפי שטאנץ
פיתוח חלקי מכונות